b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

jak sformatować komputer? - logo
Komputer Poradniki

Jak sformatować komputer

Czy twój komputer działa wolna? Masz na nim tysiące niepotrzebnych i nieużywanych od dawna plików? Najwyższy czas na zrobienie z tym porządku. Pozostaje jedno wyjście – format. Podpowiemy ci, jak sformatować komputer?

Format komputera to całkowite wyczyszczenie dysku twardego. Czynność wykonujemy, gdy chcemy naprawić wolno działające urządzenie, ale również w przypadku poważnego zawirusowania, jak i przed sprzedażą. Format nie polega na wyrzuceniu plików. Aby był skuteczny, należy pobrać odpowiedni program do całkowitego usunięcia pamięci lub nadpisać stare dane.

Jak sformatować komputer?

Przede wszystkim zgraj wszystkie pliki, informacje i dane, które chcesz zachować. Po formacie nie masz już żadnej szansy na ich odzyskanie.

Aby sformatować komputer, polecamy wybrać opcję z aplikacją. Jest to najszybsza i najprostsza metoda. Dodatkowo, daje ona więcej możliwości, na przykład w działaniu z partycją.

jak sformatować komputer - dyskietka

Aplikacje do formatowania komputera

Popularnym i niezawodnym programem jest na przykład EASEUS Partition Master Home Edition. Jego głównym zadaniem nie jest formatowanie, ale ma taką możliwość. Program usuwa całą partycję z danymi, przez co zyskujemy miejsce oraz wymazujemy dane w najbardziej trwały sposób.

Inną opcją, tym razem płatną, jednak do użytku w wersji demonstracyjnej, jest Paragon Hard Disk Manager Suite. Bardzo łatwa i intuicyjna aplikacja. Oprócz opcji, które są dostępne w poprzednim programie, mamy możliwość dzielenia partycji, robienia kopii zapasowej oraz transferu danych.

Inne sposoby, jak sformatować komputer

Formatowanie nie musi polegać na usuwaniu wszystkich danych. Mamy również opcje, w których pozbywamy się tylko niepotrzebnych plików czy uszkodzonych. Służy do tego na przykład CCleaner. Aplikacja ma możliwość wymazywania dysku, a użytkownik sam może zdecydować, ile razy chce, aby dane zostały nadpisane. Jeśli czyści dysk do własnego użytku, wystarczy jeden raz. Przed sprzedażą zaleca się kilkukrotne nadpisanie, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że dane nie zostaną odzyskane przez specjalne programy.

Po tym artykule mamy nadzieję, że wiesz już jak sformatować komputer. Wybierz najbardziej odpowiadająca Ci opcję, zapoznaj się z programami i sam wypróbuj polecane przez nas metody.