b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

jakie są parametry skutecznej wizualizacji?
Komputer Poradnik

5 parametrów skutecznej wizualizacji

Wszystko, co dzieje się w Twoim życiu zaczyna się w głowie. To właśnie nasze myśli w bardzo realny sposób kreują naszą rzeczywistość, dając początek marzeniom, a następnie celom i planom ich realizacji. Jeśli Twoje życie nie wygląda tak, jak byś tego chciał, pora wprowadzić zmiany, które pomogą Ci dojść tam, gdzie zechcesz w sferze osobistej, zawodowej, finansowej czy zdrowotnej.
Każda zmiana w życiu zaczyna się od precyzyjnego postawienia sobie celu. Jeśli dotąd nie osiągnąłeś sukcesu w wybranym przez Ciebie aspekcie, powinieneś dokładniej sprecyzować swój cel (czyli na przykład „chcę schudnąć” zamieniasz na „do końca roku zrzucam 10 kilogramów”) oraz zadbać o wewnętrzną motywację do jego realizacji. W tej drugiej kwestii bardzo pomocna może okazać się metoda wizualizacji. To niezwykle skuteczne narzędzie poprawiające rezultaty naszych działań jest zalecane przez najlepszych psychologów i trenerów rozwoju osobistego na całym świecie. Poznaj parametry skutecznej wizualizacji.

1. Klarowność obrazów

Im dokładniejsza wizualizacja, tym lepsze jej efekty. Obrazy, które tworzysz w swoich myślach, powinny być bogate w szczegóły, barwne i zawsze pozytywne. Przykładowo, jeśli pracujesz nad osiągnięciem wyniku sportowego, skup się na szczegółowym wyobrażeniu, że go osiągasz. Zobacz z najdrobniejszymi szczegółami, jak biegniesz, płyniesz, bierzesz udział w meczu, wyobraź sobie co do sekundy lub co do zdobytego punktu, jaki wynik osiągasz. Taka sama zasada obowiązuje w każdej kategorii celów. Jej skuteczność dowiodły liczne badania naukowe przeprowadzone na osiągających ponadprzeciętne wyniki sportowcach z całego świata. Tworzenie logo na przykład również musi się odbywać według tych zasad. Klarowność logotypu pozwoli na łatwe zapadanie w pamięć jego wyglądu.

2. Intensywność wizualizacji

Zadbaj o to, aby obrazy, które tworzysz w swojej głowie, budziły w Tobie jak największe pozytywne emocje. Powinny im towarzyszyć radość, ekscytacja, podniecenie. Udowodniono, że cele, które w sposób jednoznaczny kojarzą się nad z silnymi dodatnimi bodźcami, mają zdecydowanie większe szanse na urzeczywistnienie, niż te, które nie wzbudzają w nas szczególnych uczuć. Nasza podświadomość odczytuje plany i marzenia połączone z silnymi stanami emocjonalnymi, jako priorytetowe i wspomaga nas w ich skutecznej realizacji.

3. Częstotliwość i systematyczność

Systematyczne codzienne wizualizowanie sobie swoich celów skutecznie wpływa na wzrost liczby działań podejmowanych ku realizacji naszego pragnienia. Pamiętaj więc o ty, by każdego ranka i wieczora usiąść na chwilę w ciszy i wizualizować swoje cele jako już spełnione. Dzięki takiemu procesowi wzrośnie Twoja motywacja to podejmowania kolejnych prób, szukania nowych rozwiązań prowadzących do osiągnięcia celu oraz wiara w siebie i wartość podejmowanych działań.

4. Czas trwania wizualizacji

Najlepiej ustalić sobie każdego dnia konkretną godzinę, o której wykonasz proces wizualizacji. Naukowcy twierdzą, że ważne, aby trwał on przynajmniej przez pełne 3 minuty. Tyle czasu potrzebujesz, aby trwale zakodować w umyśle obrazy, dźwięki, zapachy i emocje towarzyszące Twojemu wyobrażeniu. Na czas wizualizacji wyłącz dzwonek w telefonie, zgaś komputer, radio i telewizor oraz zadbaj o ty, by nikt Ci nie przeszkadzał. Zamknij oczy i spokojnie oddychając, maksymalnie skup się na tworzeniu swojej wizji. Jeśli jednak zdarzy się, że coś lub ktoś przerwie Ci ten proces, przeprowadź wizualizację od początku.
Pamiętaj, że wszystkie ludzkie osiągnięcia powstały najpierw w wyobraźni, aby później urzeczywistnić się w realnych działaniach. Żeby gdziekolwiek dotrzeć, najpierw musisz zobaczyć to miejsce w swoim umyśle. Psychologowie potwierdzają w licznych badaniach, że nasz mózg w istocie nie odróżnia tego, co dzieje się w rzeczywistości od tego, co sobie wyobrażamy. Dlatego sportowcy, którzy oprócz fizycznych treningów, dodatkowo wyobrażają sobie, że wykonują określoną sekwencję ćwiczeń, osiągają nawet o 25% lepsze rezultaty niż ich rywale, którzy nie stosują tej metody. Wykorzystaj to na swoją korzyść i jak najczęściej wyobrażaj sobie, że osiągasz upragniony sukces.