b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

Chmura dla firm
Biznes

Chmura dla firm – co to za usługa?

Coraz częściej spotykamy się z nazwą chmura dla firm, zamiennie stosowaną z chmurą obliczeniową, cloud computingiem czy danymi w chmurze. Zainteresowanie chmurami stale wzrasta, gdyż ich zastosowanie w firmie pozwala na duże korzyści finansowe. Ponadto są niezwykle wydajne, pozwalają na komfortowe przechowywanie plików oraz lepszą współpracę i komunikację. Na czym właściwie polega cloud computing oraz jakie rodzaje jej występują?

Chmura dla firm – co to takiego?

Chmura obliczeniowa jest siecią połączonych ze sobą serwerów. W ramach tejże sieci można korzystać z ofert pochodzących od usługodawcy. Niektórzy z nich mogą oferować przestrzeń dyskową, skrzynkę pocztową, komunikatory internetowe, narzędzia do wideokonferencji, aplikacje chmurowe czy cały zestaw usług, służący do budowy infrastruktury i własnej aplikacji. Żadna chmura dla firm nie wymaga oddzielnej instalacji. W każdej chwili usługobiorca ma dostęp do własnych plików i aplikacji przechowywanych w chmurze. Jest to możliwe temu, ponieważ wszystkie urządzenia usługodawcy działają nieprzerwanie 24 godziny na dobę. By serwerownie działały bez zarzutu muszą mieć odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności. Często można spotkać się z określeniem Data Centers, to nic innego jak powiązane ze sobą serwerownie, zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach technologicznych. Każda chmura ma zasięg globalny, co pozwala na sprawne z niej korzystanie z każdego miejsca na ziemi, niezależnie czy przebywa się w Nowym Jorku czy Krakowie.

Rodzaje chmur dla firm

W ofertach dedykowanych dla firm znajduje się wiele różnych rozwiązań. Jednym z nich jest chmura prywatna, która polega na udostępnianiu przestrzeni chmurowej danej firmie tylko na wyłączność w specjalnej wewnętrznej sieci. Tutaj środowisko jest wyizolowane, nie ma dzielenia chmury z innymi. Firmy mogą skorzystać również z chmury publicznej, gdzie urządzenia są własnością zewnętrznych dostawców usług i stanowią część globalnej sieci. Innym rodzajem chmury jest chmura hybrydowa, będąca połączeniem chmury publicznej z prywatną bądź też własnym serwerem.

Chmura dla firm

Sposób zastosowanie chmury przez firmy

Firmy mogą traktować chmurę dla firm nie tylko jako przestrzeń dyskową, ale także wiąże się z tym wiele usług i narzędzi. Po pierwsze służyć mogą do przechowywania plików firmowych na dysku w chmurze. Stanowią alternatywę dla przechowywania danych na komputerze czy pendrive. Dzięki niej ma się komfortowy dostęp do potrzebnych plików. Chmura może zapewniać również zespołową edycję dokumentów tekstowych, prezentacji czy też arkuszy kalkulacyjnych. Wszelkie dokonane zmiany zostaną automatycznie zapisane i pojawią się u wszystkich pracowników. Usługa chmury zapewnia też automatyczną kopię zespołową i możliwość odzyskania plików w razie ich utraty. Niektórzy dostawcy oferują postawienie firmowej strony internetowej w chmurze, co zagwarantuje większą stabilność i przejrzystość kosztów, co już bardzo konkurencyjne dla tradycyjnych hostingów. W ramach chmury dla firm można zbudować własną aplikację.