b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

Jak zrobić spis treści w Wordzie - logo worda
Komputer Poradnik

Jak zrobić spis treści w Wordzie?

Word oferuje wiele udogodnień i możliwości swoim użytkownikom. Jedną z nich jest na przykład wykonanie spisu treści. Jest to banalnie proste! Spis treści jest świetnym rozwiązaniem, aby uporządkować tekst oraz łatwo i szybko się po nim poruszać. W tym poradniku wytłumaczymy ci, jak zrobić spis treści w Wordzie.

Jak zrobić spis treści w Wordzie?

Podstawową rzeczą, jaka musi zostać zrobiona jeszcze przed wykonaniem spisu, jest rozmieszczenie nagłówków nad kolejnymi partiami tekstu. Aby to zrobić, wybieramy fragment tekstu, który ma pełnić rolę tytułu i wybieramy opcję z zakładki Narzędzia główne. Mamy tam do wyboru tekst Normalny, Bez odstępów oraz – ten wybieramy – Nagłówek 1. Gotowe! Można przejść do tego, jak zrobić spis treści w Wordzie.

Wchodzimy w zakładkę Odwołania. Wybieramy opcję Spis treści. Mamy teraz trzy możliwości: dwie tabele automatyczne oraz tabelę ręczną.

jak zrobić spis treści w wordzie - laptop

Tabela automatyczna

Ta opcja jest najszybsza i najprostsza. Wszystkie dane zostają wprowadzone do spisu automatycznie. Tytuł nagłówka oraz numeracja stron będzie się tam zmieniał również bez naszej ingerencji, od razu po zmianie. Ta metoda jest najlepsza do dużych opracowań, w których występuje dużo podziałów

Tabela ręczna

Tutaj wszystkie dane wprowadzamy ręcznie, łącznie z numerowaniem stron. To czasochłonna opcja, jednak dająca największe pole do manewru. Możemy zadecydować o wszystkim.

Jak zrobić spis treści w Wordzie z rozdziałami i podrozdziałami?

W tym przypadku musimy rozdzielić każdy tekst opatrzony Nagłówkiem 1 na pomniejsze akapity. Wszystkim należy nadać tytuł i znowu udać się do narzędzi głównych, a następnie wybrać opcję Nagłówek 2. To sprawi, że nazwy będą teraz wyznaczać podrozdziały. Teraz wystarczy wstawić wybrany spis treści, w automatycznym wszystko pojawi się samo, w ręcznym należy wprowadzić dane.

W opcji Spis treści mamy możliwość wyboru, czy ma wyświetlać się numeracja strony, jaki ma być format, wygląd tabulacji oraz dodania hiperłączy.

Jak widać, dodawanie spisu treści jest bardzo proste. Takiego ułatwienia warto użyć w swoich tekstach, gdyż to naprawdę użyteczne rozwiązanie. Spróbuj sam!