b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych
Poradnik

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych – mobilne cyberbezpieczeństwo

Aplikacje mobilne z pewnością ułatwiają nam codziennie życie i dają ogromny komfort. W każdej chwili otrzymujemy dostęp do potrzebnych nam informacji. Niestety, korzystanie z ich wiąże się też z pewnym niebezpieczeństwem. Osoby tworzące aplikacje mobilne muszą więc pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, natomiast użytkownicy powinny zachować pewne środki ostrożności.

Aplikacje mobilne- zagrożenia

Już nie tylko komputery stacjonarne padają celem przestępców, gdyż często są to urządzenia mobilne. Niestety, wielu z nas nie jest świadomych istniejących zagrożeń. Bagatelizowanie ich może jednak wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Liczba nielegalnego oprogramowania rośnie z roku na rok. Co ważne, można je pobrać bardzo łatwo. Są to między innymi wirusy, robaki, trojany, ransomware, czy programy szpiegujące. Przechwytują one poufne dane, hasła, loginy. Dzięki nim przestępcy mogą np. włamać się na nasze konto bankowe.

Gdzie pobierać aplikacje?

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo aplikacji mobilnych, należy je pobierać ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Mowa tutaj przede wszystkim o takich miejscach jak App Store czy Google Play. Ponadto poleca się też pobierać aplikacje bezpośrednio ze strony usługodawcy. I w tych przypadkach należy zachować pewne środki ostrożności. Przed pobraniem aplikacji, warto poczytać opinie użytkowników.

Jak dbać o bezpieczeństwo aplikacji?

Aby zadbać o bezpieczeństwo aplikacji mobilnych, należy stosować się do pewnych zasad. Po pierwsze należy zainstalować program antywirusowy i go regularnie aktualizować. Nie należy też przekazywać osobom trzecim haseł i danych dostępowych. Oprogramowanie np. banku należy pobierać wyłącznie ze sklepów dedykowanych dla konkretnych systemów operacyjnych. Ponadto należy aktualizować system operacyjny i aplikacje, a także ustawić hasło do urządzeń mobilnych. Warto też ustawić limit na bankowe transakcje mobilne i aktywować wiadomości push. Trzeba też świadomie korzystać z kodów QR, które mogą okazać się niebezpieczne i unikać publicznych sieci Wi-Fi.

Cyberbezpieczeństwo studia- dla kogo będą dobrą opcją?

Studia na kierunku cyberbezpieczeństwo (https://wwszip.pl/podyplomowe/cyberbezpieczenstwo-aspekty-prawne-i-spoleczne/) to propozycja dla wszystkich osób, które chcą uzupełnić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, w celu otrzymania awansu zawodowego. To też dobra opcja dla tych, którzy w swojej pracy muszą znać zasady ochrony informacji. Ponadto nauka na tym kierunku daje szansę na przebranżowienie.

Co zrobić po pobraniu złośliwego oprogramowania?

Nasze cyberbezpieczeństwo w sieci to podstawa, co jednak jeśli nieświadomie pobierzemy złośliwe oprogramowanie? Taką aplikację należy jak najszybciej odinstalować. Dobrze jest też pobrać aplikację antywirusową, która pomoże nam wykryć wszelkie zagrożenia i się ich pozbyć z telefonu. Czasami takie czynności okazują się niewystarczające. Jeżeli padliśmy ofiarą oszustwa, wówczas najlepiej przywrócić ustawienia fabryczne w smartfonie, aby mieć pewność co do jego bezpieczeństwa.