b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

dysk ssd
Komputer

Dysk SSD – Dlaczego jest lepszy niż HDD

Pogoń za coraz większymi osiągami komputerów osobistych nie ustaje. Wciąż powstają coraz to nowsze i szybsze procesory, pamięci ram, czy też karty graficzne. Postęp technologiczny ma niewyobrażalne tempo. Zawsze jednak piętą achillesową każdego, nawet najmocniejszego komputera była szybkość odczytu danych z dysku twardego.

Czym jest dysk twardy?

Jest to urządzenie, które przechowuje w swojej pamięci wszystkie zgromadzone przez użytkownika dane. To tak pokrótce. Problem zawsze tkwił w szybkości odczytu i zapisu danych, które przechowywane były na kilku talerzach, znajdujących się wewnątrz obudowy dysku.
Aby móc odczytać określone dane, nad obracającymi się talerza stale manewrowało ramię z czytnikiem, które w zależności od konkretnego pliku, przesuwało się w konkretne sektory talerza. Oczywiście wszystko trwało ułamki sekund, jednak mimo wszystko było to zbyt wolne, aby nie było odczuwalne przez użytkownika. Producenci próbowali poradzić sobie z tym przyśpieszając obroty talerzy i inteligencje czytnika. Pewnej bariery technologicznej przeskoczyć jednak się nie dało.

Nadeszła przyszłość

Odpowiedzią na ten niewątpliwy problem było powstanie dysków ssd. Są to dyski, które składają się praktycznie tylko z pamięci flash, czyli technologii wykorzystywanej chociażby w kartach pamięci i pamięciach usb. Ogromną ich zaletą jest szybkość działania. Informacje zawarte na takim dysku są dostępne natychmiastowo, bez żadnego opóźnienia wynikającego ze strat na częściach mechanicznych, jak w przypadku dysków hdd.

Do innych zalet zaliczyć można:

  • szybszy transfer danych, dzięki czemu zarówno kopiowanie jak i zapisywanie nowych informacji na takim dysku jest znacznie wygodniejsze
  • brak generowanego hałasu – do tej pory jednym z najgłośniejszych elementów komputera był właśnie pracujący dysk hdd
  • większe bezpieczeństwo danych – dyski starego typu były bardzo wrażliwe na wstrząsy. Zbyt silne uderzenie powodowało uszkodzenie powierzchni talerza i bezpowrotną utratę danych w tym sektorze
  • niskie zużycie energii – brak silników napędowych do talerzy oraz głowic odczytujących i zapisujących powodują bardzo duże obniżenie zużycia prądu przez dysk ssd

Wady dysków ssd

Jak każde urządzenie tak i dyski ssd mają pewne wady. Do najpoważniejszych zaliczyć można stosunkowo małą pojemność, której jeszcze bardzo daleko do tych osiąganych przez starsze dyski hdd. Równocześnie dyski ssd są znacznie droższe, często nawet kilkukrotnie.

Drugim problemem jest ograniczona żywotność pamięci flash. Zależnie od modelu jest ona przewidziana na określoną ilość cykli zapisu i odczytu. Są to co prawda wartości ogromne i dla szarego użytkownika osiągalne dopiero po kilku latach, jednak mimo wszystko istnieje w użytkowniku świadomość niezwykle drogiego produktu z krótszą niż hdd żywotnością.

Zastosowanie i opłacalność

Dziś ciężko jest już znaleźć nowy komputer, który nie ma na pokładzie tego dysku, który często wykorzystywany jest w parze ze zwykłym hdd. Dysk ssd wykorzystywany jest jako miejsce na system operacyjny i używane programy, ponieważ szybki czas dostępu do danych znacząco poprawia funkcjonalność całego komputera. Natomiast duży hdd spełnia funkcje banku pamięci na dane, które nie wymagają tak dużej szybkości.

Z pewnością z biegiem lat dyski ssd będą stawały się coraz pojemniejsze i tańsze, a co za tym idzie znacznie powszechniejsze, skutecznie i całkowicie wypierając z rynku dyski magnetyczne. Jest to jak najbardziej słuszny kierunek, ponieważ obecne wady są zwykłymi bolączkami wieku dziecięcego każdej nowej technologii.

Możliwość komentowania została wyłączona.