b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

jak zrobić screena? - logo komputer
Komputer Poradniki

Jak zrobić screena?

Zrzut ekranu, czyli potocznie mówiąc screen, to opcja pozwalająca na natychmiastowe przechwycenie obrazu. Jeśli chcemy coś w łatwy i szybki sposób zapisać, to świetna metoda. Dowiedz się, jak zrobić screena?

Najprostszą metodą, jak zrobić screena,  jest użycie specjalnego klawisza. Najczęściej znajduje się on na górze klawiatury, obok przycisku Insert. Ustawiamy obraz, który chcemy przechwycić i klikamy przycisk PrtSc lub PrtScrn (Print Screen). Teraz, aby wyświetlić obraz, należy go wkleić w jakikolwiek program graficzny. Najprostszy, na przykład Paint. Możemy też bezpośrednio wkleić zrzut w maila, wiadomość itp. To jednak nie jedyny sposób wykonania popularnego screena.

Jak zrobić screena? Aplikacje

Najpopularniejsza aplikacja jest obecnie CloudShot. Daje nam możliwość natychmiastowego zrzutu ekranu, dodania podpisu, zapisu oraz przesłania do serwisów takich jak Dropbox, One Drive czy Google Drive. CloudShot to nie tylko podstawowy screen. Mamy możliwość zrzutu wybranej części ekranu oraz nagrania kilku sekund filmu, który można przerobić na GIF. Dostępna jest również edycja wykonanego screena, można wymazywać, zamazywać i wycinać fragmenty obrazu.

Bardzo łatwą i prostą aplikacją jest Lightscreen. Aplikacja działająca w tle, w której ustawiamy wybrany skrót klawiszowy, który wykonuje screen. Mamy możliwość wyboru rozmiaru zrzutu ekranu, wpisania nazwy oraz przesłanie automatyczne na konto imgur.

Snipaste ma szereg różnych możliwości, a jednocześnie bardzo mały rozmiar. Ta darmowa aplikacja daje możliwość zapisu, edycji oraz tworzenia kopii zapasowych. Możliwość zmiany rozmiaru, wycinania i wymazywania danych fragmentów obrazu mamy cały czas. Oprócz dużej ilości opcji dotyczących samych screenów, aplikacja daje się też sama konfigurować, przez co dopasujemy ją idealnie do naszych własnych potrzeb

jak zrobić screena - snipaste

Wybierając jedną z opcji w prosty sposób wykonasz zrzut ekranu na swoim komputerze lub laptopie. Jeśli nie wykonujesz dużo screenów i wykorzystujesz te opcję raczej do codziennego użytku, zdecydowanie wystarczy ci użytkowanie specjalnego klawisza Print Screen. Jednak, jeśli potrzebujesz gospodarować zrzutami oraz wykonywać ich większą liczbę, polecamy wybrać jedną z podanych aplikacji. To bardzo ułatwi ci pracę.