b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

czym czyścić ekran telewizora
Poradnik

Czym czyścić ekran telewizora? 

Wszyscy posiadacze telewizorów zmagają się z problemem kurzu i brudu osadzającego się na ekranie. Oto krótki poradnik nt., czym czyścić ekran telewizora.

Zanim rozpoczniesz czyszczenie ekranu…

Przed czyszczeniem, należy wykonać kilka prostych czynności, które umożliwią wyczyszczenie telewizora. 

  • wyłącz telewizor,
  • odłącz od źródła prądu,
  • poczekaj na wystygnięcie ekranu (od kilku do kilkunastu minut)

Postąpienie zgodnie z tymi wytycznymi, sprawi że będziesz mieć pewność, że twoje urządzenie jest bezpieczne. Niestosowanie wymienionych zaleceń  może skutkować zwarciem, a w konsekwencji uszkodzeniem sprzętu.

czym czyścić ekran telewizora

Czym czyścić telewizor LCD oraz LED?

Ekrany współczesnych, nowoczesnych telewizorów, posiadają bardzo delikatną powierzchnię na wyświetlaczu. Należy zachować ostrożność podczas usuwania zanieczyszczeń, ponieważ w innym przypadku, może to skutkować uszkodzeniem. Do czyszczenia telewizora najlepiej wykorzystać gotowe zestawy, które zawierają ściereczkę z mikrofibry oraz preparat czyszczący w aerozolu, przeznaczony do ekranów LCD i LED. Tego typu środki, pozwalają skutecznie pozbyć się kurzu i innych zabrudzeń. Telewizor należy czyścić delikatnymi, okrężnymi ruchami. Ważnym jest, aby nie aplikować środka czyszczącego bezpośrednio na ekran, tylko na ściereczkę. Patyczki kosmetyczne mogą pomóc w pozbyciu się brudu, który zagnieździł się w rogach ekranu.

Czym czyścić ekran telewizora OLED?

Coraz większą popularność zyskują telewizory z ekranem OLED, dzięki świetnej jakości obrazu oraz nieskończonym kontraście. Jak zadbać o ekran wykonany w tej technologii?

Przede wszystkim, należy spróbować usunąć zanieczyszczenia poprzez użycie suchej, miękkiej ściereczki, najlepiej z mikrofibry.  W przypadku bardziej problematycznych plam, można nawilżyć lekko szmatkę, letnią wodą. Tak jak poprzednio, czyszczenie wykonuj okrężnymi ruchami, przy zachowaniu maksymalnej ostrożności. W przypadku szczególnie uciążliwych zabrudzeń, można dodać do wody odrobinę płynu do mycia naczyń. 

Czym czyścić ekran telewizora – środki ostrożności

Na koniec krótko o tym czego nie robić podczas czyszczenia ekranu. Przede wszystkim, nie należy używać gąbek do mycia naczyń, ręczników papierowych, chusteczek higienicznych czy szmatek do kurzu. Korzystanie z nich, może spowodować porysowanie ekranu, a nawet uszkodzenie. Używanie płynu do mycia naczyń, detergentów do mycia okien czy środków do czyszczenia mebli również może uszkodzić ekran telewizora. Nadmierna ilość wody w szmatce również jest niepożądana. Na koniec warto wspomnieć, że czyszcząc ekran telewizora, warto pamiętać również o panelu tylnym. Gromadzi się tam dużo zanieczyszczeń, które również mogą powodować nieprawidłowe działanie sprzętu. 

Czym czyścić ekran telewizora – podsumowanie

Podsumowując, z ekranami telewizorów należy obchodzić się ostrożnie, stosując powyższe zasady. Przy zachowaniu odpowiednich reguł, jest to bardzo prosta czynność, która w dłuższej perspektywie pomoże zachować wygląd oraz sprawność sprzętu. Teraz już wiesz, czym czyścić telewizor.