b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

Sprzęt audio
Komputer

Sprzęt audio – wzmacniacze i akcesoria

Już od wielu lat sprzęt audio jest nieodłączną częścią codziennego funkcjonowania. Odpowiednio dobrane urządzenia mogą skutecznie sprawić, że każdy dzień będzie zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Jednym z dodatków jest subwoofer. Do czego jest potrzebny? Jaki wzmacniacz wybrać? Na jakie akcesoria się zdecydować?

Subwoofer – podstawowe informacje

Subwoofer inaczej zwany głośnikiem superniskotonowym. Służy on do odtwarzania dźwięków o bardzo niskich częstotliwościach. Pojawia się on najczęściej w zestawach kina domowego. Ważnym aspektem związanym z podłączeniem i funkcjonowaniem są odpowiednie przewody do subwoofera. Wyróżnia się je w dwóch rodzajach: standardowe oraz typu Y. Pierwsze z nich mają pojedyncze wtyki RCA na obu końcach kabla, natomiast druga wersja posiada dwa złącza RCA do podłączenie. Do mocniejszych wzmacniaczy wybiera się przewody o grubości ok. 16 mm², natomiast monoblocki łączy się z kablem o przekroju około 20 mm². Kable te można zakupić w każdym sklepie ze sprzętem audiowizualnym.

Akcesoria do sprzętu audio – stojaki

Jednym z podstawowych dodatków są stojaki pod kolumny głośnikowe. Ich głównym zadaniem jest ustawienie sprzętu na odpowiedniej wysokości, co więcej zapewnienie im stabilności. Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na technikę łączenia elementów konstrukcyjnych. Raczej powinno się unikać wersji, w której konstrukcja wymaga własnego skręcania. Zawsze bowiem istnieje możliwość mniejszej precyzyjności. Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na punkty podparcia. Im szerzej są rozstawione tym bardziej stabilne.

Mcintosh MA252

Czym jest Mcintosh MA252? Jest to hybrydowy wzmacniacz zintegrowany. Składa się z wysokiej jakości lampy próżniowej, a także z najnowszych układów tranzystorowych i elektronicznych. Jego wygląd w stylu retro jest wzorowany na modelu MC275. Jest od odpowiedni również dla posiadaczy płyt winylowych. Jest on bowiem wyposażony w specjalną wkładkę elektromagnetyczną, która umożliwia bezpośrednie połączenie do gramofonu. Dodatkowo wzmacniacz posiada regulację barwy i balansu. Wszystkie te cechy sprawiają, że z roku na rok jest coraz chętniej wybierany przez konsumentów.

Na obecnym rynku można odnaleźć sprzęt audio od różnych producentów. Warto jednak przed podjęciem decyzji wiele aspektów przemyśleć, aby zakup był w pełni przydatny. Należy zapoznać się z wszelkimi wymaganiami, zaletami, a także wadami. Dzięki temu sprzęt audio oraz różnorodne akcesoria do niego posłużą na dłuższy okres czasu.