b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

tak wygląda rekrutacja w IT
Internet

Rekrutacja w IT – na co zwrócić uwagę?

Niedobór pracowników w ogólnie pojętym IT jest zjawiskiem znanym w całej Europie. W samej Polsce szacuje się, że do obsadzenia jest około pięćdziesięciu tysięcy wakatów na różnych stanowiskach. W takim przypadku bardzo trudno jest rekrutować – większość potencjalnych kandydatów próbuje narzucać swoje warunki i przy okazji trudno jest znaleźć osobę, która chciałaby porzucić swoją dotychczasową pracę. Nie należy jednak ulegać presji i przede wszystkim trzeba spróbować odpowiednio dobrać potencjalnego przyszłego pracownika.

Jak wygląda rekrutacja na rynku IT?

Rynek IT rządzi się swoimi prawami pod wieloma względami – również pod kątem stosunku pasjonatów do rzemieślników. Wielu z pracowników na różnych stanowiskach w branży informatycznej to właśnie pasjonaci, którzy często poświęcają swój wolny czas, aby poznać nowinki technologiczne, poznać nową technologię, framework czy metodę rozwiązywania konkretnego problemu. Dlaczego jest to tak bardzo istotna informacja? Rekrutacja w IT jest trudna między innymi właśnie ze względu na mnogość technologii oraz narzędzi wykorzystywanych do codziennej pracy. Wielu kandydatów nie ma w CV wpisanych istotnych dla potencjalnego pracodawcy umiejętności lub znajomości obsługi konkretnego oprogramowania, jednak dla większości nie jest problemem się tego nauczyć. Warto więc dać im szansę i nie skreślać na samym początku.

Doświadczenie w branży IT

Podczas rekrutacji istotny jest poziom doświadczenia, który wymagany jest od kandydata. Często ma on odzwierciedlenie w magicznym stopniowaniu junior/mid/senior, które można próbować zdefiniować w różny sposób. Najprostszy do opisania jest junior, czyli osoba, która często jest dopiero na początku swojej kariery. Często też ma najniższe wymagania finansowe oraz ogromny zapał do pracy. Wiele razy zatrudnienie juniora okazało się dla firmy strzałem w dziesiątkę, ponieważ szybko zdobył potrzebną wiedzę i wdrożył się w obowiązki. Zanim jednak podejmie się decyzję o rozmowie z potencjalnym kandydatem na juniora, trzeba sobie zadać pytanie, czy w firmie jest wystarczająca liczba osób na tyle doświadczonych, aby poprowadzić nowy narybek i przeszkolić z najważniejszych rzeczy – a przede wszystkim być dla juniora mentorem. Nie liczba chętnych do pracy, młodych ludzi jest problemem, tylko mała liczba seniorów gotowych odejść od swoich obowiązków, aby szkolić nowe osoby.

Rekrutacja IT – podsumowanie

Rekrutacja w IT nie należy do najłatwiejszych i wymaga ogromnej ilości samozaparcia, nie jest jednak niemożliwa do wykonania. Jeśli weźmie się pod uwagę te dwie rzeczy oraz dostosuje je do wymagań, jakie stawia firma poszukująca nowego pracownika, to na pewno uda się zrekrutować odpowiedniego kandydata. Warto również pamiętać o tym, że często osoby pracujące w IT należą do osób pragmatycznych, więc ich CV niekoniecznie może przypominać to ze szkoleń dotyczących aktywnego poszukiwania pracy. Jeśli więc w ręce rekrutera wpadnie proste CV wykonane w Wordzie, to warto je przeczytać zanim wyląduje na stosie odrzuconych dokumentów.