b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

jak działa kantor internetowy online?
Internet

Jak działa kantor internetowy?

Istniejące na rynku od kilku lat kantory internetowe biją rekordy popularności. Możemy za ich pośrednictwem szybko wygodnie i po bardzo korzystnym kursie kupić i sprzedać dowolną walutę. Klienci coraz chętniej wybierają właśnie kantory internetowe, zamiast tradycyjnych, ponieważ oferują one tak atrakcyjne stawki, że nawet na niewielkiej transakcji można sporo zaoszczędzić.

E-kantory działają podobnie do placówek stacjonarnych, jednak wymiana waluty odbywa się całkowicie bezgotówkowo na zasadzie prostego przelewu. Najpierw klient przelewa środki na wskazane konto i wybiera walutę, na jaką chce je wymienić, a następnie kantor przesyła walutę na rachunek wskazany przez klienta. Niektóre kantory prowadzą też tak zwane portfele, czyli rachunki, gdzie klienci mogą przechowywać swoje środki. Przyjrzyjmy się nieco bliżej takiej transakcji. Jak działa kantor internetowy?

Na jakich zasadach kantory internetowe wymieniają pieniądze?

E-kantory walczą o klientów przy pomocy częstych niewielkich zmian cen waluty w stosunku do konkurencji. Dla klientów, którzy w dłuższym okresie korzystają z usług takich kantorów, bo przykładowo dokonują w nich co miesiąc wymiany na spłatę wysokich kredytów hipotecznych w walucie, liczą się nawet różnice w kursie sięgające ułamków groszy. Przy znacznej kwocie różnica i tak jest zauważalna.

Pomimo ostrej konkurencji na rynku, właściciele kantorów i tak zarabiają. Ich zyski oparte są na różnicy między ceną kupna a sprzedaży waluty (spread) lub prowizji od sprzedaży. Z opłatą prowizyjną mamy do czynienia wtedy, gdy kantor działa na zasadzie giełdy. W praktyce polega to na łączeniu ze sobą potrzeb klientów i pobieraniu za to prowizji. Dzieje się tak, jeśli przykładowo my chcemy wymienić euro na złotówki, a ktoś inny odwrotnie. Kantor pośredniczy w takiej transakcji i czerpie z tego zyski.
E-kantorów jest na rynku sporo. Ich oferty mogą się znacznie różnić. Najlepszym rozwiązaniem przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej firmy, jest analiza wielu ofert kantorów internetowych jednocześnie. Umożliwiają to bezpłatne internetowe porównywarki kantorów.

Czy kantory internetowe są bezpieczne?

Wśród dostępnych na rynku ofert mamy do czynienia z trzema rodzajami kantorów.

Te najbezpieczniejsze to oczywiście kantory bankowe, czyli te prowadzone bezpośrednio przez banki, z których pozwala nam skorzystać bankowość elektroniczna lub aplikacja mobilna naszego banku.

Drugą grupę kantorów stanowią te, posiadające licencję krajowej instytucji płatniczej. Takie firmy mogą prowadzić rachunki płatnicze, na których przechowywane są środki klientów. Są one w pełni bezpieczne, ponieważ są chronione prawnie. W razie upadłości takiego kantoru nie stracimy środków, bo nie są one wliczane w majątek firmy prowadzącej kantor.

Trzecią grupę stanowią kantory prowadzące działalność bez licencji instytucji płatniczej. Kuszą one klientów wyjątkowo korzystnymi ofertami, dlatego cieszą się dużą popularnością. Jednak przed skorzystaniem z ich usług warto dobrze się zastanowić, porównać wszystkie koszty i sprawdzić opinie poprzednich klientów.

Jak działa kantor internetowy? Podsumowanie

Kantor internetowy to dobre rozwiązanie dla osób dokonujących bezgotówkowych płatności walutowych. Warto z niego skorzystać niezależnie od tego, czy każdego miesiąca wymieniamy środki na spłatę kredytu, czy tylko chcemy zasilić nasze konto walutowe przed wyjazdem za granicę na przykład na wakacje, czy ferie. Możemy w ten sposób zaoszczędzić naprawdę znaczną kwotę. Pamiętajmy jednak, aby dobrze się zastanowić, zanim wybierzemy kantor i skierować swoją uwagę raczej w kierunku tych firm, które gwarantują największe bezpieczeństwo transakcji.