b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

Wałki tekstolitowe
Poradnik

Wałki tekstolitowe – właściwości oraz zastosowanie tworzywa sztucznego

Rolą każdego inżyniera jest znalezienie materiału, który spełni założenia projektowe przy możliwej najniższej cenie. Z tego powodu konieczne jest znalezienie rozwiązanie uzasadnionego pod kątem ekonomicznym. Dlatego tworzywa sztuczne cieszą się dużą popularnością wśród inżynierów wszelkiej maści. Jednym z przykładów są pręty tekstolitowe.

Dlaczego ten materiał jest tak popularny?

Przede wszystkim z tego powodu, iż to jeden z najwcześniej wynalezionych polimerów. To z kolei przekłada się na czas zastosowania w przemyśle. Dobrze znany materiał jest wykorzystywany od lat 30. XX wieku. Głównymi zaletami tekstolitu są – duża wytrzymałość oraz odporność na wysokie temperatury. Te dwie cechy sprawiają, że materiał ten bardzo dobrze radzi sobie nawet jako element maszyn górniczych czy w hutnictwie. Z aspektów technicznych, materiał ten bardzo dobrze się obrabia, co sprawia, że możliwe jest wykonywanie nawet skomplikowanych kształtów.

Wałki z tekstolitu i ich zastosowanie

Elementy tego typu są obecne przede wszystkim w różnego rodzaju maszynach oraz elementach robotów. Jedną z najpopularniejszych konstrukcji korzystających z tego rozwiązania są różnej maści silniki elektryczne oraz urządzenia elektrotechniczne. Prostota obróbki tekstolitu sprawia, że z chęcią stosują go zarówno duże korporacje, jak i małe warsztaty rzemieślnicze. Tekstolitowe pręty nie są drogim materiałem przez co zainteresowanie nim wcale nie maleje, pomimo wynalezienia kolejnych, często dużo lepszych, materiałów polimerowych. Najważniejsze jest rozsądne podejście. Skoro coś można zrobić tak samo dobrze, lecz dużo taniej, to po co przepłacać.

Uniwersalny materiał

Jedną z kolejnych cech tego tworzywa sztucznego jest jego dostępność w różnorodnej formie. Pręty tekstolitowe, wałki czy tuleje to tylko niektóre formy, które może przybrać ten popularny materiał. Z tego powodu, wiele niedużych firm wykorzystuje go jako podstawowy surowiec swojej działalności. Niektórzy domorośli technicy także często wykorzystują ten materiał. Ze względu na to, iż poszczególne półprodukty można kupić w bardzo zróżnicowanej postaci, ludzie wybierają właśnie ten materiał do różnorodnych prac domowych. W ten sposób żadna naprawa ani wymiana nie będzie trudnym zadaniem, lecz chwilą przyjemności!

Podsumowując, tekstolit jest jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych. Jego szerokie zastosowanie jest spowodowane bardzo długą obecnością na rynku. To już bez mała 100 lat, jak inżynierowie ze wszystkich krajów wykorzystują tekstolitowe pręty w swoich projektach. Zalet tego materiału jest bardzo dużo, a przede wszystkim cieszy nieduża cena oraz uniwersalność. Nadaje się nawet do pracy w bardzo ciężkich warunkach jak kopalnie czy huty. Biorąc pod uwagę wszelkie zalety tego rozwiązania można bez wahania stwierdzić, iż to jeden z najważniejszych polimerów w historii, który został odkryty przez człowieka. W ten sposób, otrzymano bardzo dobrej jakości materiał, który nie jest drogi. Czego powinien chcieć więcej każdy inżynier?