b3system.pl

b3system – biznes, internet, komputer, poradniki

Kiedy powstało Google? - logo
Internet

Kiedy powstało Google?

Najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie, miliony użytkowników oraz wyszukiwani dziennie. Google to prawdziwy gigant. W artykule chcemy ci przybliżyć historię wyszukiwarki. Dowiesz się jak i kiedy powstało Google oraz jak rosła jej popularność.

Kiedy powstało Google?

27 wrześnie 1998 „narodziło się” Google. Twórcą byli Larry Page i Siergiej Brin, którzy pracowali dla amerykańskiej spółki Google Inc. Mężczyźni poznali się na Uniwersytecie Stanforda. Mimo początkowej niechęci, później zaczęli pracować nad projektem internetowej wyszukiwarki. Owocem ich działania była studencka praca „Anatomia dużej hipertekstowej wyszukiwarki sieciowej”. Dała ona fundamenty pod znaną dziś Google na długo przed jej uruchomieniem. Prace nad całkowitym utworzeniem w pełni działającej wyszukiwarki trwały dość długo i pochłonęły ponad milion dolarów. A wszystko odbywało się w znanym dziś garażu w kalifornijskiej Menlo Park.

Kiedy powstało Google? - strona

Skąd nazwa Google?

Pochodzi od słowa googl, które oznacza 10100. Miało to nawiązywać do niezliczonej ilości dostępnych w wyszukiwaniu stron z całego Internetu.

Krótka historia działalności Google

Google wprowadziło rewolucyjny sposób indeksowania serwisów. Zamiast skupiać się na słowach kluczach, tak jak inne działające w tamtym czasie wyszukiwarki, Google stawiało na tak zwane PageRank, czyli wszelkie odnośniki prowadzące do danej strony. Główną cechą i ogromną zaletą była, i wciąż jest, prostota działania strony. Do tego dochodzi minimalistyczny interfejs bez reklam. Przez szybki sukces i rozrost firma wynajęła duże biuro, które do dziś jest główną siedzibą firmy, znane na całym świecie GooglePlex. Dodatkowo, nigdy nie było problemów ze znalezieniem inwestorów w tak owocny biznes. Jednak dopiero w 2004 roku Google pojawiło się na giełdach.

Dzięki ogromnemu sukcesu, firma posiadała duże zasoby pieniędzy. Dzięki temu wciąż szła do przodu pracując nad nowymi innowacjami. Tak powstał Gmail, czyli kolejny genialny wynalazek Google. Do dziś firma ma ogromne dochody, z samych wyszukiwani uzyskuje 22 miliony dolarów rocznie.

Google nie wszystko jednak wytworzył sam. Przedsiębiorstwo wykupiło między innymi YouTube, za zawrotną kwotę 1,65 miliarda dolarów. Jednak inwestycja wciąż czeka na zwrócenie się.

Głównym źródłem przychodów giganta Google są płatne reklamy między innymi w wyszukiwarce internetowej Google. Linki sponsorowane są jedną z najczęściej i najchętniej wybieranych form reklamy w Internecie. Ogromna popularność wyszukiwarki wśród internautów oraz bardzo precyzyjny sposób dotarcia do potencjalnego klienta powoduję wysoką skuteczność tej formy reklamy.

Wiedząc, jak powstało Google, zupełnie inaczej podejdziesz do codziennego wyszukiwania. Tak innowacyjne rozwiązania dziś nie robią wrażenia, gdyż nikt się nad tym nie zastanawia. A Google to naprawdę wynalazek na miarę XXI wieku.